BLOG

Poslední březnové dny proběhla u kostela ve Starém Lískovci v Brně úžasná proměna chudých travnatých ploch na pestré trvalkové záhony. Ze začátku trošku pomohla technika, většinu práce pak ale obstarali dobrovolníci z místní farnosti. Síla komunitního sázení se opět projevila a to se vždy dějí zázraky!

Teprve když se zahrada a její hmyzí obyvatelé začnou po zimě probouzet, je pravý čas na ostříhání odumřelých částí vytrvalých bylin. Suché zbytky rostlin poskytují úkryt mnoha tvorům, kteří do přírodní zahrady bezesporu patří. Ať už jsou "užiteční" nebo "škůdci" jejich pestré zastoupení je zárukou rovnováhy v zahradě.

Jeden z nejjednodušších a zároveň nejefektivnějších prvků, které můžete vytvořit na vaší zahradě, je louka. Kvetoucí porost v přirozené kompozici, který nemusíte plet ani hnojit. Je ale dobré vědět, jak se o něj správně starat.

Mulčování

04.05.2023

Mulčování mám více významů, než bychom na první pohled hádali. Nejčastěji se používá pro omezení růstu plevelu. Ale jeho dalším významným účelem je i obohatit půdu o organický materiál a omezit výpar vody z půdy.

Řez keřů

18.01.2019

Způsobů a metod, jak správně ořezat keře, je spousta a pomalu každý zahradník vám poradí něco jiného. Vybrala jsem ty nejnutnější zásahy, které pomohou keřům vytvořit zdravý a přirozený porost.

Vyvýšený záhon je vlastně kompost, na kterém se něco pěstuje. Platí pro něj tedy podobná pravidla jako pro kompost.

Kompost

15.04.2018

Nejdůležitější ze všecho je dobře materiál promíchávat. Když se vám vytvoří tenká vrstva rostlinného materiálu, zasypte ji stejně silnou vrstvou hlíny. Po nějakém čase (třeba jednou za měsíc) to celé promíchejte dohromady.

Vydejte se na zahradu nebo na louku a posbírejte, co můžete. Vše zelené je totiž pro naše trávení blaho - obsahuje chlorofyl, který desinfikuje, a také spoustu vitamínů.

Zapomeňte na řádky a okopávání záhonů. Smíšený záhon vám ušetří práci a ještě si rostliny vzájemně pomůžou v růstu nebo proti škůdcům.