Co dělat v březnu na zahradě?
1. Ostříhejte trvalky
Teprve když se zahrada a její hmyzí obyvatelé začnou po zimě probouzet, je pravý čas na ostříhání odumřelých částí vytrvalých bylin. Suché zbytky rostlin poskytují úkryt mnoha tvorům, kteří do přírodní zahrady bezesporu patří. Ať už jsou "užiteční" nebo "škůdci" jejich pestré zastoupení je zárukou rovnováhy v zahradě.
Trvalky, které mají stonky celé suché, stříháme hned u země (pozor na již rašící lístky u země!). Byliny, které mají dřevnaté stonky (šalvěj, tymián, levandule a podobné) stříháme maximálně do 2/3 stonku.
2. Překopat kompost
Po zimě už kompost rozmrzl a dřív než ho budete používat ke hnojení, je třeba ho po zimě překopat. Což neznamená nic jiného, než že to všechno promícháte ohromady. Materiál pak nechte alespoň tři týdny pracovat. Nezapomínejte, že by v kompostu měla být i tzv. hnědá vrstva – hlína, která se buď vytvořila na dně kompostu nebo ji k rostlinným zbytkům přidáváme z jiného místa.
Správně udržovaný kompost po takovém provzdušnění krásně hřeje :-)
3. Pohnojte záhony
Březen je doba, kdy ještě máme na zahradě spoustu volné nepokryté půdy, ať už na zeleninových nebo trvalkových záhonech. Je to tedy ideální příležitost dodat do půdy živiny, aby se našim rostlinám dobře dařilo. Dobře vyhnojená půda je klíčem pro správný růst rostlin, boj proti škůdcům a zadržování vody.
Úplně nejlepší je použít vlastní domácí kompost. Má mnoho výhod – třeba že víte, co v něm je – ale hlavně ušetříte spoustu práce a peněz s dovážením kupovaného hnojiva. Kompost naneste na záhon a hráběmi jemně zapracujte do půdy. O zbytek už se postará déšť – díky vodě se kompost hezky vyluhuje do nižších vrstev půdy.
Výborné hnojivo je i hnůj, ale ten je lepší dát na záhon už na podzim, aby se "odležel".
Jestli máte na trvalkových záhonech nějaký trvalý mulč, který zrovna neobnovujete, tak můžete k hnojení použít tekutý výluh z vermikompostu.
4. Řez ovocných dřevin
Až pominou větší mrazy a pupeny se začnou nalévat, je pravý čas na řez ovocných stromů a keřů. Zatímco jabloně a hrušně můžete prořezávat už od ledna, na třešně, slivoně a meruňky je dobré počkat právě až do března.
Neměli byste zapomenout hlavně na mladé stromy do 4 let věku – ty potřebují každý rok výchovný řez, aby se jim vytvořila plodná a stabilní koruna.
Jestli nejste v řezu dřevin zběhlí, pozvěte si odborníka, který vám buď poradí jak na to nebo se o stromy sám postará. Zaměřte se na sadaře, kteří provádějí citlivý řez dřevin.
5. Opravte konstrukce
Na zahradě nám teď "nezavazí" všechna ta bujná zeleň, která tam už možná za měsíc bude, je tedy čas na opravu konstrukčních prvků. Ať už máte na zahradě obruby záhonů, treláže, loubí nebo třeba vyvýšené záhony, obhlédněte je, jestli nepotřebují někde lépe upevnit či vyměnit.
6. Předpěstujte si letní zeleninu
A když se na chvíli vrátí zima a začne pravá březnová chumelenice, je čas zalézt do tepla a zahradničit alespoň za oknem. V březnu můžete předpěstovat letní zeleninu, která se na záhony sází až po zmrzlých, tedy v druhé půlce května. Jsou to rajčata, papriky, lilky, dýně a fazole. Za okno můžete zaset i celer, salát nebo kedlubny, ty můžou na záhon už v dubnu.