Louka na vaší zahradě

15.06.2024

Jeden z nejjednodušších a zároveň nejefektivnějších prvků, které můžete vytvořit na vaší zahradě, je louka. Kvetoucí porost v přirozené kompozici, který nemusíte plít ani hnojit. Je ale dobré vědět, jak se o něj správně starat.


Založení lučního porostu

Jak tedy dosáhnout toho, aby vám na zahradě vznikla kvetoucí louka podle vaší představy? Jsou tři základní postupy založení lučního porostu:

1) Vysetí nové směsi

Tato varianta je technicky nejnáročnější. Je třeba kompletně odstranit původní porost, nakypřit půdu a vyset vámi vybranou osevní směs (5-10 g/m² ). Na závěr je třeba plochu uválet nebo jinak udusat, aby semena byla v kontaktu s půdou a nevysychala, a samozřejmě zalít. Výhodou je, že porost bude nejvíce odpovídat tomu, jakou směs jste vybrali. Nejčastěji používám směsi od Agrostis a Planta Naturalis.

2) Dosetí do stávajícího porostu

Zlatou střední cestou je doset vámi vybranou směs do stávajícího porostu. Zde je třeba rozrušit vrchní část půdy (například vertikulací) a poté do ní přiset vybranou osevní směs (5 g/m² ). I v této variantě doporučuji uválení a zalití plochy. Takto můžete například do převážně travního porostu přimíchat bylinné druhy pro jeho zpestření. 

3) Proměna louky sečením

Nejjednodušší cestou, jak si založit na své zahradě louku, je začít stávající porost kosit. A to ve správném termínu a na správnou výšku. Postupem času se "samy" objeví druhy, které tam buď kdysi rostly nebo se vysemenily z okolních porostů. Složení takové louky nemáte téměř vůbec pod kontrolou a bude tedy pro vás jedním velkým překvapením.


Jak tedy správně sekat louku?

Intenzita

Extenzivní luční porost je třeba kosit minimálně 2x ročně a maximálně 4x za rok, aby byliny stihly vykvést. 

Termín

Pokud sečete louku 2x ročně, tak je vhodným termínem druhá půlka května a konec srpna. Z praxe je ověřený termín "když kvetou kopretiny". Nebojte, nemusíte si pokosit právě nakvetlou kopretinovou louku. Užijte si bílou nádheru a až začnou odkvétat, louku pokoste. Kdybyste čekali až na úplné odkvetení a vysemenění, tak by vám louka během léta nestihla znovu vykvést. 

Při kosení 4x ročně můžeme zvolit termíny konec dubna, konec června, srpen a druhá půlka září – přizpůsobené aktuálním povětrnostním podmínkám. Sekat by se mělo do teplot nepřesahujících 25 °C a také je vhodné vybrat deštivější období. Porost bude nižší a budou se v něm objevovat byliny nižšího růstu - jeteloviny, sedmikrásky, pampelišky, mochny a podobné.

Výška sečení

Louku je dobré sekat výše nad zemí – nad 10 cm, neposekáte si tak některé přízemně rostoucí byliny, které pak mohou rychle znovu vykvést. Takovou výšku sečení lze dosáhnout pouze za použití strunové sekačky nebo kosy. Ostatní sekačky, ať už je to rotační, bubnová či lištová, mají maximální výšku do 7 cm – ale i s nimi lze vytvořit kvetoucí louku!

Seno

V obohacení lučního porostu hraje podstatnou roli také posekaný porost. Pokud sekáme strunovou, bubnovou nebo lištovou sekačkou, případně kosou, získáme sušením porostu užitečný materiál – seno. Pokud ho necháme na louce správně proschnout a vyzrát, bylinné druhy, které už měly semena nebo odkvétaly, uvolní svá semena do půdy a porost bude další rok bohatší o vysemeněné druhy. 

Seno je navíc výborný materiál k mulčování – ať už zeleninových záhonů či ovocných dřevin. Mulčujeme s ním ve výšce 10-20 cm, seno postupně slehne a zetleje, a nakonec vytvoří výborné hnojivo!