Záhon bez rytí

12.04.2022

Neboli tzv. "no dig bed". Vyzkoušela jsem tuto permakulturní metodu na výsadbu letniček. Hlavní výhodou takového záhonu je, že si ušetříte práci s rytím, také ale pomáhá uchovat přirozenou strukturu půdy a její živou složku, a netrpí tolik prorůstáním plevele z kořenů. Celá příprava navíc zabrala jen 20 minut!

 Podívejte se, jak se krok za krokem "no dig" záhon dělá:

 1. Vyberte místo

Místo vyberte podle toho, aby se tam vysévaným rostlinám dobře dařilo – to znamená podle nároků daných druhů. Já jsem vysévala letničky, které vyžadují hodně světla a tepla. 

Také je dobré mít někde blízko vodu, vysetá semínka je třeba hodně zalévat, aby vyklíčila a nezaschla.

Místo může být travnaté nebo i zarostlé plevelem. Neměly by ale na něm růst dřeviny, těch je třeba se před založením záhonu zbavit.

2. Karton

Jako základ pro záhon se používá papírový karton bez potisku. Zabraňuje trávě a plevelu, aby prorostl skrz záhon, časem se rozloží, vyklíčené rostliny ho prokoření a stane se součástí půdy.

Mezi kartony by neměly být mezery, musí se překrývat. Až jsou správně na svém místě, tak kartony zalijeme, aby co nejvíce přilehly k zemi.

3. Kompost

Na kartony rozložíme 5 cm silnou vrstvu kompostu.

4. Semínka

Na kompost přímo už vyséváme semínka rostlin  nebo sázíme předpěstované sazenice. (U setí smíšených kultur si dejte pozor, abyste seli každý druh zvlášť a rovnoměrně po celé ploše.) 

5. Zasypat a zalít

Vysetá semínka je dobré zasypat tenkou vrstvou hlíny/substrátu/kompostu, aby nevysychala (některé druh však jsou raději na povrchu bez zasypání). Nakonec zalít a ...

... hotovo!

Záhon můžete třeba i olemovat prkny, aby se vám kompost nesesypával bokem. Já jsem záhon nechala volně přecházet v luční porost, aby splynul více s okolím. 

Za pár týdnů vám ukážu, jak se záhon proměnil a jestli mulč z kartonu funguje tak dobře, jak by měl.